The 2024 Chatham Cup is New Zealand's 96th annual knockout football competition.
Tournament details | |
---|---|
Country | New Zealand |
Dates | 25 April 2024 – 8 September 2024 |
Teams | 128 |
Defending champions | Christchurch United |
Tournament statistics | |
Matches played | 112 |
Goals scored | 540 (4.82 per match) |
It will have a preliminary round and four rounds proper before quarter-finals, semi-finals, and a final.[1][2][3]
Results
editPreliminary round
editMatches were played over ANZAC weekend of 25–28 April.[2][3][4][5] This round contained four teams from the Auckland Sunday football leagues — AFC Bohemian Celtic, Colo Boys, Sperm Whales FC, and University of Auckland FC — which were the lowest-ranked teams in the competition.
Tier 1+2[a] | Tier 3 | Tier 4 | Tier 5, 6, 8, 9 | Sunday League | Total |
---|---|---|---|---|---|
32 / 32
|
37 / 37
|
25 / 25
|
30 / 30
|
4 / 4
|
128 / 128
|
- Northern Region
25 April 2024 | AFC Bohemian Celtic (SUN) | 2–1 | West Hamilton United (5) | Ellerslie |
14:00 | Report | Stadium: Michaels Ave Reserve |
25 April 2024 | Northern United (5) | 2–1 | Uni-Mount Bohemian (5) | Rototuna North |
14:00 | Report | Stadium: Korikori Park |
25 April 2024 | Pukekohe (9) | 1–2 | Matamata Swifts (5) | Pukekohe |
14:00 | Report | Stadium: Bledisloe Park |
25 April 2024 | Otorohanga (5) | 4–0 | Colo Boys (SUN) | Ōtorohanga |
14:00 | Report | Stadium: Otorohanga Domain |
25 April 2024 | Mangere United (5) | 1–3 | South Auckland Rangers (5) | Māngere East |
16:00 | Report | Stadium: Centre Park |
27 April 2024 | Tikipunga (6) | 1–10 | Papatoetoe (5) | Tikipunga |
14:00 | Report | Stadium: Tikipunga Park |
28 April 2024 | Sperm Whales (SUN) | 1–3 | University of Auckland (SUN) | Royal Oak |
14:00 | Report | Stadium: Seymour Park |
- Central Region
27 April 2024 | New Plymouth Rangers (3) | 1–3 | Havelock North Wanderers (3) | Merrilands |
12:45 | Report | Stadium: Merrilands Domain |
27 April 2024 | Whanganui Athletic (3) | 0–2 | Palmerston North United (3) | Whanganui East |
14:00 | Report | Stadium: Wembley Park |
- Capital Region
25 April 2024 | Upper Hutt City (3) | 7–0 | Lower Hutt City (3) | Upper Hutt |
14:00 | Report | Stadium: Maidstone Park |
25 April 2024 | Paekākāriki (8) | 1–0 | Wainuiomata (3) | Paekākāriki |
14:00 | Report | Stadium: Campbell Park |
25 April 2024 | Victoria University (4) | 2–1 | Douglas Villa (4) | Kelburn |
14:00 | Report | Stadium: Boyd Wilson Turf |
25 April 2024 | Te Kotahitanga (3) | 3–3 (a.e.t.) (2–3 p) | Tawa (3) | Paraparaumu |
14:00 | Report | Stadium: Mazengarb Reserve |
25 April 2024 | Wellington United (6) | 1–3 | Brooklyn Northern United (4) | Newtown |
14:00 | Report | Stadium: Newtown Park |
25 April 2024 | Stokes Valley (5) | 8–0 | Carterton (8) | Taitā |
15:00 | Report | Stadium: Fraser Park |
- Nelson / Marlborough Bays Region
27 April 2024 | Mapua Rangers (6) | 0–2 | Richmond Athletic (5) | Māpua |
14:00 | Report |
|
Stadium: Mapua Domain |
27 April 2024 | FC Nelson (5) | 9–0 | Motueka (5) | Nelson |
14:45 |
|
Report |
|
Stadium: Guppy Park Referee: Maurice John Llewellin |
- Canterbury Region
27 April 2024 | Western (3) | 2–1 | St Albans Shirley (6) | Mairehau |
14:00 |
|
Report |
|
Stadium: Walter Park Referee: Iain Marshall |
27 April 2024 | Parklands United (3) | 3–5 (a.e.t.) | Burwood (3) | Parklands |
14:00 |
|
Report |
|
Stadium: Parklands Reserve Referee: Regan Preston |
28 April 2024 | Waimakariri United (3) | 13–0 | Oxford (5) | Kaiapoi |
14:30 | Report |
|
Stadium: Kendall Park Referee: Alex Dahlberg |
29 April 2024 | Christchurch High School Old Boys (8) | 0–2 | Halswell United (3) | Prebbleton |
19:00 | Report | Stadium: Kakaha Park Referee: Michael Field |
Round 1
editMatches were played over the of weekend of 10–13 May.[6][7] This round contained two teams from the Auckland Sunday football leagues — AFC Bohemian Celtic, and University of Auckland FC — which were the lowest-ranked teams in the competition.
Tier 1+2[a] | Tier 3 | Tier 4 | Tier 5, 6, 8, 9 | Sunday League | Total |
---|---|---|---|---|---|
32 / 32
|
31 / 37
|
23 / 25
|
17 / 30
|
2 / 4
|
105 / 128
|
- Northern Region
10 May 2024 | Metro (3) | 4–1 | Oratia United (4) | Mount Albert |
19:30 | Report | Stadium: Phyllis Street Reserve |
11 May 2024 | Te Awamutu (4) | 1–2 | Waikato Unicol (4) | Te Awamutu |
14:00 | Report | Stadium: The Stadium |
11 May 2024 | Ngaruawahia United (3) | 5–2 | University of Auckland (SUN) | Ngāruawāhia |
14:00 | Report | Stadium: Centennial Park |
11 May 2024 | Beachlands Maraetai (4) | 2–1 (a.e.t.) | West Auckland (5) | Beachlands |
14:00 | Report | Stadium: Te Puru Park |
11 May 2024 | Hibiscus Coast (3) | 6–0 | Waiuku (5) | Stanmore Bay |
14:00 | Report | Stadium: Stanmore Bay Park |
11 May 2024 | Papatoetoe (5) | 1–2 | Northern United (5) | Papatoetoe |
14:00 | Report | Stadium: Murdoch Park |
11 May 2024 | Claudelands Rovers (4) | 2–4 | Bucklands Beach (4) | Hamilton East |
14:00 | Report | Stadium: Galloway Park |
11 May 2024 | Waiheke United (4) | 2–0 | Te Atatu (4) | Waiheke Island |
14:00 | Report | Stadium: Onetangi Sports Complex |
11 May 2024 | Papakura City (5) | 5–8 (a.e.t.) | Cambridge (4) | Papakura |
14:00 | Report | Stadium: McLennan Park |
11 May 2024 | Taupo (4) | 3–1 | Franklin United (3) | Tauhara |
14:00 | Report | Stadium: Crown Park |
11 May 2024 | Central United (5) | 3–1 | Northland (4) | Sandringham |
14:00 | Report | Stadium: Kiwitea Street |
11 May 2024 | Albany United (4) | 2–4 | South Auckland Rangers (5) | Rosedale |
14:00 | Report | Stadium: Rosedale Park |
11 May 2024 | Onehunga Mangere United (3) | 6–0 | Matamata Swifts (5) | Māngere East |
14:00 | Report | Stadium: Centre Park |
11 May 2024 | Ngongotaha (4) | 1–5 | Manukau United (3) | Ngongotahā |
14:00 | Report | Stadium: Tamarahi Reserve |
11 May 2024 | North Shore United (3) | 3–1 | Takapuna (3) | Devonport |
14:00 | Report | Stadium: Allen Hill Stadium |
11 May 2024 | Papamoa (4) | 1–5 | Fencibles United (3) | Papamoa Beach |
17:00 | Report | Stadium: Gordon Spratt Stadium |
11 May 2024 | Waitemata (4) | 3–0 | AFC Bohemian Celtic (SUN) | Te Atatū South |
17:30 | Report | Stadium: McLeod Park |
12 May 2024 | Northern Rovers (3) | 2–0 | Mount Albert Ponsonby (3) | Glenfield |
14:00 | Report | Stadium: McFetridge Park |
- Central Region
11 May 2024 | Palmerston North Marist (3) | 3–0 | Havelock North Wanderers (3) | Palmerston North Central |
12:00 | Report | Stadium: Arena Turf |
11 May 2024 | Palmerston North United (3) | 6–0 | Peringa United (3) | Terrace End |
14:00 | Report | Stadium: Memorial Park |
11 May 2024 | Paekākāriki (8) | 0–4 | Victoria University (4) | Paekākāriki |
14:00 | Report | Stadium: Campbell Park |
11 May 2024 | Brooklyn Northern United (4) | 0–9 | Upper Hutt City (3) | Island Bay |
14:00 | Report | Stadium: Wakefield Park |
11 May 2024 | Stokes Valley (5) | 2–6 | Seatoun (3) | Taitā |
14:00 | Report | Stadium: Fraser Park |
- Nelson / Marlborough Bays Region
11 May 2024 | Nelson Suburbs (2) | 5–0 | Richmond Athletic (5) | Stoke |
14:30 | Report | Stadium: Saxton Fields |
11 May 2024 | Tahuna (5) | 2–3 (a.e.t.) | FC Nelson (5) | Nelson City |
14:30 | Report | Stadium: Tahunanui |
- Canterbury Region
10 May 2024 | Christchurch United (2) | 5–2 | Western (3) | Yaldhurst |
19:00 | Report | Stadium: Christchurch Football Centre |
11 May 2024 | Waimakariri United (3) | 0–1 (a.e.t.) | UC Football (2) | Kaiapoi |
14:00 | Report | Stadium: Kendall Park Turf |
11 May 2024 | Nomads United (2) | 4–0 | Halswell United (3) | Casebrook |
14:00 | Report | Stadium: Tulett Park |
11 May 2024 | Cashmere Technical (2) | 11–0 | Burwood (3) | Woolston |
14:30 | Report | Stadium: Garrick Memorial Park |
11 May 2024 | Selwyn United (2) | 0–3 | Ferrymead Bays (2) | Rolleston |
15:00 | Report | Stadium: Foster Park |
12 May 2024 | Coastal Spirit (2) | 3–0 | FC Twenty 11 (2) | Linwood |
11:00 | Report | Stadium: Linfield Park |
- Southern Region
11 May 2024 | Geraldine (4) | 1–3 (a.e.t.) | Otago University (3) | Geraldine |
14:00 | Report | Stadium: Geraldine 1 |
11 May 2024 | Green Island (3) | 1–0 | Queens Park (3) | Green Island |
14:00 | Report | Stadium: Sunnyvale Park |
11 May 2024 | Northern Hearts (3) | 5–1 | Grants Braes (4) | Timaru |
14:00 | Report | Stadium: Aorangi Park |
11 May 2024 | Roslyn Wakari (3) | 4–1 | Queenstown (3) | Dunedin |
14:00 | Report | Stadium: Ellis Park |
11 May 2024 | Thistle FC (4) | 0–15 | Mosgiel (3) | Invercargill |
15:00 | Report | Stadium: ILT Football Turf |
11 May 2024 | Northern (3) | 12–0 | Waihopai (4) | Dunedin North |
15:00 | Report | Stadium: Caledonian Ground |
Round 2
editMatches will be played over the of King's Birthday weekend of 31 May – 3 June.[8][9] This round contains four teams from tier 5; Central United, FC Nelson, Northern United, South Auckland Rangers, which are the lowest-ranked teams left in the competition.
Tier 1+2 | Tier 3 | Tier 4 | Tier 5, 6, 8, 9 | Sunday League | Total |
---|---|---|---|---|---|
30 / 32
|
21 / 37
|
9 / 25
|
4 / 30
|
0 / 4
|
64 / 128
|
- Northern Region
30 May 2024 | Birkenhead United (2) | 4–1 | West Coast Rangers (2) | Beach Haven |
19:00 | Report |
|
Stadium: Shepherds Park |
31 May 2024 | Northern United (5) | 2–4 | Cambridge (4) | Rototuna North |
19:00 | Stadium: Korikori Park |
1 June 2024 | Waikato Unicol (4) | 0–1 | Ellerslie (3) | Hillcrest |
14:00 | Stadium: Waikato University |
1 June 2024 | East Coast Bays (2) | 1–2 | Eastern Suburbs (2) | Oteha |
14:00 | Report | Stadium: Bay City Park |
1 June 2024 | Otumoetai (4) | 0–4 | Onehunga Mangere United (3) | Matua |
14:00 | Stadium: Fergusson Park |
1 June 2024 | Auckland City (2) | 5–0 | Metro (3) | Sandringham |
14:00 | Report | Stadium: Kiwitea Street |
1 June 2024 | Waiheke United (4) | 0–3 | Manurewa (2) | Waiheke Island |
14:00 | Report | Stadium: Onetangi Sports Complex |
1 June 2024 | North Shore United (3) | 2–3 | Melville United (2) | Devonport |
14:00 | Report | Stadium: Allen Hill Stadium |
1 June 2024 | Bucklands Beach (4) | 2–3 | Hibiscus Coast (3) | Pakuranga Heights |
14:00 | Stadium: Lloyd Elsmore Park |
1 June 2024 | Fencibles United (3) | 1–3 | Tauranga City (2) | Pakuranga Heights |
15:00 | Report | Stadium: Riverhills Park |
1 June 2024 | Western Springs (2) | 7–0 | Northern Rovers (3) | Western Springs |
17:30 | Report | Stadium: Seddon Fields |
1 June 2024 | Bay Olympic (2) | 1–0 | Manukau United (3) | New Lynn |
17:30 | Report | Stadium: Olympic Park |
2 June 2024 | South Auckland Rangers (5) | 1–6 | Hamilton Wanderers (2) | Flat Bush |
14:00 | Report | Stadium: Rongomai Park |
3 June 2024 | Central United (5) | 5–0 | Beachlands Maraetai (4) | Sandringham |
14:00 | Stadium: Kiwitea Street |
3 June 2024 | Auckland United (2) | 4–1 | Ngaruawahia United (3) | Mount Roskill |
17:00 | Report | Stadium: Keith Hay Park |
- Central Region
31 May 2024 | Wellington Olympic (2) | 4–0 | Seatoun (3) | Island Bay |
18:30 | Report | Stadium: Wakefield Park |
1 June 2024 | Island Bay United (2) | 1–2 | Petone (2) | Island Bay |
14:00 | Report | Stadium: Wakefield Park |
1 June 2024 | Western Suburbs (2) | 6–0 | Victoria University (4) | Whitby |
14:00 | Report | Stadium: Endeavour Park |
1 June 2024 | Upper Hutt City (3) | 1–2 | Waterside Karori (2) | Upper Hutt |
14:00 | Report | Stadium: Maidstone Park |
1 June 2024 | Miramar Rangers (2) | 6–0 | Tawa (3) | Miramar |
14:00 | Report | Stadium: David Farrington Park |
2 June 2024 | Napier City Rovers (2) | 10–0 | Palmerston North Marist (3) | Poraiti |
14:00 | Report | Stadium: Bluewater Stadium Referee: Matthew Hastings |
3 June 2024 | Wellington Phoenix Reserves (1) | 1–4 | North Wellington (2) | Taitā |
14:00 | Report | Stadium: Fraser Park |
3 June 2024 | Palmerston North United (3) | 1–1 (a.e.t.) (4–5 p) | Stop Out (2) | Terrace End |
14:00 | Report | Stadium: Memorial Park |
- Nelson / Marlborough Bays Region
2 June 2024 | Nelson Suburbs (2) | 1–2 | FC Nelson (5) | Stoke |
12:00 | Report | Stadium: Saxton Fields |
- Canterbury Region
31 May 2024 | Ferrymead Bays (2) | 2–1 | UC Football (2) | Ferrymead |
19:15 | Report | Stadium: Ferrymead Park |
1 June 2024 | Nomads United (2) | 3–2 | Christchurch United (2) | Casebrook |
14:00 | Report | Stadium: Tulett Park |
1 June 2024 | Coastal Spirit (2) | 3–1 | Cashmere Technical (2) | Bromley |
14:00 | Report | Stadium: Linfield Park |
- Southern Region
1 June 2024 | Green Island (3) | 0–1 | Otago University (3) | Green Island |
14:00 | Stadium: Sunnyvale Park |
1 June 2024 | Dunedin City Royals (2) | 4–1 | Wanaka (3) | Dunedin North |
14:00 | Report | Stadium: Football Turf |
1 June 2024 | Northern Hearts (3) | 1–6 | Roslyn Wakari (3) | Timaru |
14:00 | Stadium: Aorangi Park |
1 June 2024 | Northern (3) | 5–4 (a.e.t.) | Mosgiel (3) | Dunedin North |
19:00 | Stadium: Caledonian Ground |
Round 3
editMatches will be played over the weekend of 14 – 16 June. This round contains two teams from tier 5 — Central United and FC Nelson — which are the lowest-ranked teams left in the competition.
Tier 1+2 | Tier 3 | Tier 4 | Tier 5, 6, 8, 9 | Sunday League | Total |
---|---|---|---|---|---|
22 / 32
|
6 / 37
|
2 / 25
|
2 / 30
|
0 / 4
|
32 / 128
|
- Northern Region
14 June 2024 | Auckland United (2) | 1–2 (a.e.t.) | Manurewa (2) | Mount Roskill |
19:00 |
|
Report |
|
Stadium: Keith Hay Park Referee: Riley Greenbury |
15 June 2024 | Central United (5) | 0–4 | Birkenhead United (2) | Sandringham |
14:00 |
|
Report |
|
Stadium: Kiwitea Street Referee: Johnathon Smith |
15 June 2024 | Melville United (2) | 3–1 | Tauranga City (2) | Hamilton Lake |
14:00 |
|
Report |
|
Stadium: Gower Park Referee: Andres Castro |
15 June 2024 | Hibiscus Coast (3) | 4–0 | Taupo (4) | Stanmore Bay |
14:00 |
|
Report |
|
Stadium: Stanmore Bay Park Referee: Kester Rebello |
15 June 2024 | Ellerslie (3) | 1–3 | Onehunga Mangere United (3) | Ellerslie |
17:30 |
|
Report |
|
Stadium: Michaels Avenue Reserve Referee: Hayden Tutbury |
15 June 2024 | Western Springs (2) | 3–2 (a.e.t.) | Eastern Suburbs (2) | Western Springs |
17:30 |
|
Report |
|
Stadium: Seddon Fields Referee: Luke Gardner |
15 June 2024 | Bay Olympic (2) | 1–2 | Cambridge (4) | New Lynn |
17:30 |
|
Report |
|
Stadium: Olympic Park Referee: Stephen Merriman |
16 June 2024 | Auckland City (2) | 2–1 | Hamilton Wanderers (2) | Sandringham |
14:00 |
|
Report |
|
Stadium: Kiwitea Street Referee: Nick Waldron |
- Central Region
15 June 2024 | Wellington Olympic (2) | 5–0 | Western Suburbs (2) | Island Bay |
14:00 | Report |
|
Stadium: Wakefield Park Referee: Peter Linney |
15 June 2024 | Waterside Karori (2) | 0–1 | Miramar Rangers (2) | Karori |
14:00 | Report |
|
Stadium: Karori Park Referee: James Berry |
15 June 2024 | Petone (2) | 3–3 (a.e.t.) (2–4 p) | Stop Out (2) | Petone |
14:00 |
|
Report |
|
Stadium: Petone Memorial Park Referee: Chris Bennett |
16 June 2024 | Napier City Rovers (2) | 2–1 | North Wellington (2) | Poraiti |
14:00 |
|
Report |
|
Stadium: Bluewater Stadium Referee: Dylan Waugh |
- Southern Region
15 June 2024 | Dunedin City Royals (2) | 6–0 | Roslyn Wakari (3) | Dunedin North |
13:00 |
|
Report |
|
Stadium: Logan Park Referee: Jan-hendrik Kuepper |
15 June 2024 | Northern (3) | 1–2 | Otago University (3) | Dunedin North |
19:00 |
|
Report |
|
Stadium: Caledonian Ground Referee: Caleb Marsh |
16 June 2024 | FC Nelson (5) | 1–3 | Ferrymead Bays (2) | The Wood |
13:00 |
|
Report |
|
Stadium: Guppy Park Referee: Iain MacFadyen |
16 June 2024 | Coastal Spirit (2) | 1–0 | Nomads United (2) | Bromley |
13:00 |
|
Report |
|
Stadium: Linfield Park Referee: Ralph Clink |
Round 4
editMatches will be played over the weekend of 5 – 7 July. This round contains one team from tier 4 — Cambridge — which is the lowest-ranked team left in the competition.
Tier 1+2 | Tier 3 | Tier 4 | Tier 5, 6, 8, 9 | Sunday League | Total |
---|---|---|---|---|---|
12 / 32
|
3 / 37
|
1 / 25
|
0 / 30
|
0 / 4
|
16 / 128
|
- Northern Region
6 July 2024 | Cambridge (4) | v | Auckland City (2) | Cambridge |
13:00 | Report | Stadium: John Kerkhof Park |
6 July 2024 | Melville United (2) | v | Hibiscus Coast (3) | Hamilton Lake |
14:00 | Report | Stadium: Gower Park |
6 July 2024 | Manurewa (2) | v | Onehunga Mangere United (3) | Manurewa |
14:00 | Report | Stadium: War Memorial Park |
6 July 2024 | Western Springs (2) | v | Birkenhead United (2) | Western Springs |
17:30 | Report | Stadium: Seddon Fields |
- Central Region
6 July 2024 | Napier City Rovers (2) | v | Miramar Rangers (2) | Poraiti |
14:00 | Report | Stadium: Bluewater Stadium |
6 July 2024 | Wellington Olympic (2) | v | Stop Out (2) | Island Bay |
14:00 | Report | Stadium: Wakefield Park |
- Southern Region
5 July 2024 | Ferrymead Bays (2) | v | Coastal Spirit (2) | Ferrymead |
19:00 | Report | Stadium: Ferrymead Park |
7 July 2024 | Otago University (3) | v | Dunedin City Royals (2) | Dunedin North |
14:00 | Report | Stadium: Logan Park |
Broadcasting rights
editFIFA+ have the broadcasting rights for the 2024 season.[10][11]
Round | Date | Teams | Kick-off | TV channel |
---|---|---|---|---|
Round 2[12] | 1 June | Coastal Spirit v Cashmere Technical | 2:00pm | FIFA+ |
Round 3[13] | 15 June | Western Springs v Eastern Suburbs | 5:30pm | FIFA+ |
Notes
editThe tiers that teams are in (as indicated in brackets next to their name) are based on the New Zealand football league system for the 2024 season. As some teams can qualify and play in more than one league (and tier) per season, the highest tier that they took part in at the time of the cup matches is the one noted next to their name.
References
edit- ^ "Chatham Cup Regulations 2024 - Article 5". New Zealand Football. Retrieved 12 April 2024.
- ^ a b "Preliminary Round Draws Unveiled". New Zealand Football. 11 April 2024. Retrieved 12 April 2023.
- ^ a b "Forty-six clubs learn their fixtures in preliminary round draw for Chatham Cup". friendsoffootballnz.com. 11 April 2024. Retrieved 12 April 2024.
- ^ "RESULTS: ANZAC Day's winners, scorers and latest league tables". friendsoffootballnz.com. 25 April 2024. Retrieved 1 May 2024.
- ^ "Catching up after the weekend? Here are the top results and all on one page …". friendsoffootballnz.com. 28 April 2024. Retrieved 1 May 2024.
- ^ "Home comforts for past winners in first round draw for Chatham Cup". friendsoffootballnz.com. 30 April 2024. Retrieved 15 May 2024.
- ^ "Catching up after the weekend? Here are the top results and all on one page …". friendsoffootballnz.com. 13 May 2024. Retrieved 15 May 2024.
- ^ "The Round 1 fixtures for the Chatham Cup and Kate Sheppard Cup have been revealed". New Zealand Football. 14 May 2024. Retrieved 22 May 2024.
- ^ "Draw made for the 64 clubs that dream of Chatham Cup glory in second round". friendsoffootballnz.com. 14 May 2024. Retrieved 15 May 2024.
- ^ "New Zealand Football signs long-term partnership with FIFA+ to make international friendlies and domestic competitions free to watch". New Zealand Football. 22 September 2023. Retrieved 7 November 2023.
- ^ "How to watch New Zealand football live on FIFA+". FIFA. 16 October 2023. Retrieved 7 November 2023.
- ^ "WATCH: Cup games to be streamed between Coastal Spirit and Cashmere Tech". friendsoffootballnz.com. 1 June 2024. Retrieved 3 June 2024.
- ^ "PREVIEW: Chatham Cup round provides chance for underdogs to shine". friendsoffootballnz.com. 14 June 2024. Retrieved 16 June 2024.