The 1993 World Men's Handball Championship was the 13th handball World Championship. It was held in Sweden 10–20 March. Russia won the championship.
Tournament details | |
---|---|
Host country | Sweden |
Dates | 10–20 March 1993 |
Teams | 16 (from 4 confederations) |
Final positions | |
Champions | Russia (1st title) |
Runner-up | France |
Third place | Sweden |
Fourth place | Switzerland |
Tournament statistics | |
Matches played | 54 |
Goals scored | 2,451 (45.39 per match) |
Top scorer(s) | József Éles (HUN) Kyung-Shin Yoon (KOR) Marc Baumgartner (SUI) (41 goals each) |
Qualification edit
Competition | Vacancies | Qualified |
---|---|---|
Host nation | 1 | Sweden |
1990 World Men's Handball Championship | 7 | Russia Romania Spain Hungary Czechoslovakia Germany France |
1992 World Men's Handball Championship Group B | 5 | Norway Austria Iceland Switzerland Denmark |
1991 Asian Men's Handball Championship | 1 | South Korea |
1992 African Men's Handball Championship | 1 | Egypt |
American Qualification Tournament | 1 | United States |
Teams edit
Group A | Group B | Group C | Group D |
---|---|---|---|
Austria | France | Hungary | Denmark |
Czechoslovakia* | Norway | Iceland | Germany |
Egypt | Romania | Sweden | Russia |
Spain | Switzerland | United States | South Korea |
*Note: Although the Czech Republic and Slovakia became separate countries in 1993, the countries still competed together in the tournament as the Czechoslovak Handball Federation was not split yet.
Preliminary round edit
Top 3 from groups A & B plays in group 1 while top 3 from groups C & D plays in group 2 in the main round. The teams carry their results against the other teams to the main round. The last team from each group is eliminated from the championship.
Group A edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spain | 3 | 2 | 1 | 0 | 58 | 48 | +10 | 5 |
Czechoslovakia | 3 | 1 | 1 | 1 | 61 | 60 | +1 | 3 |
Egypt | 3 | 1 | 0 | 2 | 58 | 63 | −5 | 2 |
Austria | 3 | 1 | 0 | 2 | 61 | 67 | −6 | 2 |
10 March 18:00 |
Czechoslovakia | 20–21 | Egypt | Umeå |
(11–13) | ||||
10 March 20:00 |
Spain | 22–15 | Austria | Umeå |
(9–7) | ||||
12 March 18:00 |
Austria | 20–22 | Czechoslovakia | Umeå |
(8–12) | ||||
12 March 20:00 |
Egypt | 14–17 | Spain | Umeå |
(9–8) | ||||
13 March 14:00 |
Austria | 26–23 | Egypt | Umeå |
(14–9) | ||||
13 March 16:00 |
Spain | 19–19 | Czechoslovakia | Umeå |
(12–10) | ||||
Group B edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Switzerland | 3 | 2 | 0 | 1 | 65 | 59 | +6 | 4 |
France | 3 | 2 | 0 | 1 | 68 | 68 | 0 | 4 |
Romania | 3 | 1 | 1 | 1 | 56 | 56 | 0 | 3 |
Norway | 3 | 0 | 1 | 2 | 51 | 57 | −6 | 1 |
10 March 18:00 |
France | 24–26 | Switzerland | Karlstad |
(10–8) | ||||
10 March 20:00 |
Romania | 15–15 | Norway | Karlstad |
(6–9) | ||||
12 March 18:00 |
Switzerland | 18–19 | Romania | Karlstad |
(7–10) | ||||
12 March 20:00 |
Norway | 20–21 | France | Karlstad |
(11–10) | ||||
13 March 14:00 |
Norway | 16–21 | Switzerland | Karlstad |
(9–10) | ||||
13 March 16:00 |
Romania | 22–23 | France | Karlstad |
(10–9) | ||||
Group C edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sweden | 3 | 3 | 0 | 0 | 73 | 51 | +22 | 6 |
Iceland | 3 | 2 | 0 | 1 | 75 | 61 | +14 | 4 |
Hungary | 3 | 1 | 0 | 2 | 73 | 63 | +10 | 2 |
United States | 3 | 0 | 0 | 3 | 53 | 99 | −46 | 0 |
9 March 19:00 |
Sweden | 21–16 | Iceland | Gothenburg |
(9–9) | ||||
9 March 21:00 |
Hungary | 33–18 | United States | Gothenburg |
(16–8) | ||||
11 March 18:00 |
Iceland | 25–21 | Hungary | Gothenburg |
(11–8) | ||||
11 March 20:00 |
United States | 16–32 | Sweden | Gothenburg |
(9–13) | ||||
13 March 14:00 |
Iceland | 34–19 | United States | Gothenburg |
(14–7) | ||||
13 March 16:00 |
Sweden | 20–19 | Hungary | Gothenburg |
(12–9) | ||||
Group D edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Russia | 3 | 2 | 1 | 0 | 78 | 55 | +23 | 5 |
Germany | 3 | 1 | 2 | 0 | 67 | 64 | +3 | 4 |
Denmark | 3 | 0 | 2 | 1 | 54 | 62 | −8 | 2 |
South Korea | 3 | 0 | 1 | 2 | 59 | 77 | −18 | 1 |
10 March 18:00 |
Russia | 33–18 | South Korea | Malmö |
(17–6) | ||||
10 March 20:00 |
Germany | 20–20 | Denmark | Malmö |
(10–11) | ||||
12 March 18:00 |
South Korea | 25–28 | Germany | Malmö |
(11–16) | ||||
12 March 20:00 |
Denmark | 18–26 | Russia | Malmö |
(10–13) | ||||
13 March 14:00 |
South Korea | 16–16 | Denmark | Malmö |
(10–9) | ||||
13 March 16:00 |
Russia | 19–19 | Germany | Malmö |
(5–10) | ||||
Ranking round edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norway | 3 | 2 | 1 | 0 | 94 | 66 | +28 | 5 |
Austria | 3 | 2 | 1 | 0 | 86 | 71 | +15 | 5 |
South Korea | 3 | 1 | 0 | 2 | 92 | 90 | +2 | 2 |
United States | 3 | 0 | 0 | 3 | 62 | 107 | −45 | 0 |
15 March | Norway | 30–28 | South Korea | Eskilstuna |
(11–13) | ||||
15 March | Austria | 31–19 | United States | Eskilstuna |
(14–12) | ||||
16 March | United States | 15–41 | Norway | Eskilstuna |
(6–22) | ||||
16 March | South Korea | 29–32 | Austria | Eskilstuna |
18 March | Austria | 23–23 | Norway | Eskilstuna |
(12–13) | ||||
18 March | United States | 28–35 | South Korea | Eskilstuna |
(16–18) | ||||
Main round edit
The winners of each group face of against each other in the final. The second-place finishers play the game for 3rd position, the third-place finishers play the game for 5th position and so on.
Group 1 edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
France | 5 | 4 | 0 | 1 | 115 | 103 | +12 | 8 |
Switzerland | 5 | 3 | 0 | 2 | 121 | 118 | +3 | 6 |
Spain | 5 | 2 | 1 | 2 | 105 | 101 | +4 | 5 |
Czechoslovakia | 5 | 2 | 1 | 2 | 104 | 110 | −6 | 5 |
Romania | 5 | 2 | 0 | 3 | 105 | 110 | −5 | 4 |
Egypt | 5 | 1 | 0 | 4 | 100 | 108 | −8 | 2 |
15 March 16:00 |
Egypt | 23–26 | Switzerland | Halmstad |
(9–12) | ||||
15 March 18:00 |
Spain | 20–16 | Romania | Halmstad |
(11–7) | ||||
15 March 20:00 |
Czechoslovakia | 18–26 | France | Halmstad |
(7–13) | ||||
16 March 16:00 |
Romania | 27–26 | Egypt | Halmstad |
(14–8) | ||||
16 March 18:00 |
Switzerland | 23–24 | Czechoslovakia | Halmstad |
(13–10) | ||||
16 March 20:00 |
France | 23–21 | Spain | Halmstad |
(9–12) | ||||
18 March 16:00 |
Egypt | 16–19 | France | Halmstad |
(7–11) | ||||
18 March 18:00 |
Czechoslovakia | 23–21 | Romania | Halmstad |
(11–12) | ||||
18 March 20:00 |
Spain | 28–29 | Switzerland | Halmstad |
(10–16) | ||||
Group 2 edit
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Russia | 5 | 4 | 1 | 0 | 131 | 98 | +33 | 9 |
Sweden | 5 | 4 | 0 | 1 | 108 | 101 | +7 | 8 |
Germany | 5 | 2 | 2 | 1 | 100 | 100 | 0 | 6 |
Iceland | 5 | 2 | 0 | 3 | 103 | 114 | −11 | 4 |
Denmark | 5 | 1 | 1 | 3 | 102 | 117 | −15 | 3 |
Hungary | 5 | 0 | 0 | 5 | 104 | 118 | −14 | 0 |
15 March 16:00 |
Hungary | 22–29 | Russia | Stockholm |
(10–15) | ||||
15 March 18:00 |
Iceland | 16–23 | Germany | Stockholm |
(5–10) | ||||
15 March 20:00 |
Sweden | 23–20 | Denmark | Stockholm |
(13–9) | ||||
16 March 18:00 |
Denmark | 22–21 | Hungary | Stockholm |
(11–12) | ||||
16 March 20:00 |
Russia | 27–19 | Iceland | Stockholm |
(12–9) | ||||
17 March 19:00 |
Germany | 16–24 | Sweden | Stockholm |
(7–9) | ||||
18 March 16:00 |
Hungary | 21–22 | Germany | Stockholm |
(7–12) | ||||
18 March 18:00 |
Iceland | 27–22 | Denmark | Stockholm |
(13–7) | ||||
18 March 20:00 |
Sweden | 20–30 | Russia | Stockholm |
(8–11) | ||||
Placement round edit
11th place match edit
19 March 18:00 |
Egypt | 25–29 | Hungary | Stockholm |
(13–12) | ||||
9th place match edit
19 March 20:00 |
Romania | 23–27 | Denmark | Stockholm |
(13–14) | ||||
7th place match edit
20 March 12:00 |
Czechoslovakia | 22–21 | Iceland | Stockholm |
(8–11) | ||||
5th place match edit
20 March 14:00 |
Spain | 29–26 | Germany | Stockholm |
(16–13) | ||||
Bronze final edit
20 March 16:00 |
Switzerland | 19–26 | Sweden | Stockholm |
(16–13) | ||||
Final edit
20 March 18:00 |
France | 19–28 | Russia | Stockholm |
(11–13) | ||||
Final standings edit
Rank | Team |
---|---|
Russia | |
France | |
Sweden | |
4 | Switzerland |
5 | Spain |
6 | Germany |
7 | Czechoslovakia |
8 | Iceland |
9 | Denmark |
10 | Romania |
11 | Hungary |
12 | Egypt |
13 | Norway |
14 | Austria |
15 | South Korea |
16 | United States |
Medal summary edit
Top goalscorers edit
Player | Goals |
---|---|
1. Marc Baumgartner (SWI) | 41 |
1. Kyung-Shin Yoon (KOR) | 41 |
1. József Éles (HUN) | 41 |
4. Valeri Gopin (RUS) | 39 |
5. Mateo Garralda (ESP) | 38 |
6. Sigurður Valur Sveinsson (ISL) | 37 |
7. Sameh Abdel Waress (EGY) | 36 |
7. Vasily Kudinov (RUS) | 36 |
7. Magnus Andersson (SWE) | 36 |
10. Andreas Dittert (AUT) | 33 |
Top goalkeepers edit
Player |
---|
1. Lorenzo Rico (ESP) |
2. Tomas Svensson (SWE) |
3. Mats Olsson (SWE) |
4. Andrey Lavrov (RUS) |
5. Lubomir Svajlen (CSK) |
6. Ewald Humenberger (GER) |
7. Peter Hürlimann (SWI) |
8. Andreas Thiel (GER) |
9. Guðmundur Hrafnkelsson (ISL) |
10. Sorin Toacsen (ROM) |